פרויקטים

הגראז' – החממה ללימודי אמנויות

 

לאנשים מיוחדים עם כישורים אמנותיים

 

החממה היא מסגרת לימודית שנועדה להכין צעירים המתמודדים עם משברים נפשיים ללימודים גבוהים במגוון תחומי אמנות, וכן לסייע להם להשתלבות בשוק העבודה.

 

שנת הלימודים בחממה תפתח באוקטובר 2014, ותציע בתל אביב מסגרת לימודים מלאה (ימים א – ה) המקבילה לשנה אקדמית, ותסתיים ביוני 2015.

 

החממה תשלב תכנים מקצועיים במגמות השונות (אמנות פלסטית, מוזיקה ועיצוב), תכנים פדגוגיים (ידע כללי וכישורי למידה, שליטה במחשב), וכישורים נפשיים (התמודדות עם ביקורת, עמידה מול קהל, פיתוח רגשי וכו'). המרצים והמדריכים ילוו את התלמידים לאורך תהליך הקבלה לאקדמיה, לרבות בניית תיק עבודות והכנה לקראת ראיונות ומבחני כניסה.

 

החממה היא פרויקט הדגל של הגראז' (של עמותת דרום ע"ר), מרכז תרבות ואמנות של קבוצת אמנים, המקדמים פרויקטים לשוויון הזדמנויות של אנשים המתמודדים עם פגיעה נפשית באמנות, באקדמיה ובחברה. הגראז' מקדם פעילויות תרבותיות וחינוכיות בתחום האמנות המיועדות לשינוי איכות חייהם של אנשים המתמודדים עם קשיים באמצעות מתן כלים רגשיים וחברתיים, וכישורי חיים. בעמותה חברים כ- 30 פעילים, רובם אמנים ובעלי השכלה בתחומי האמנות השונים, חלקם מתמודדים עם קשיים נפשיים.

 
המטרות המרכזיות של העמותה:

  • לקדם את איכות החיים של אנשים המתמודדים עם פגיעה נפשית בעלי כישורים אמנותיים

  • לאפשר להם להשתלב בלימודים בתחומי האמנויות

  • לעסוק בעבודה בתחומי האמנויות ולקבל שכר הולם

  • להתמודד רגשית, חברתית ואינטלקטואלית במעגל החיים

  • לקדם שוויון ואינטגרציה בתחום בריאות הנפש ישראל באמצעות  קידום פעילות תרבותית המשלבת אמנים המתמודדים עם פגיעה נפשית

  • שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיה, תרבות, תקשורת ועוד

  • קידום מודעות לבריאות הנפש בקרב בני נוער ובחברה כולה

 

שותפים לדרך
הקמת החממה ללימודי אמנויות מתאפשרת הודות לליווי, תמיכה ושותפות של הקרן למפעלים מיוחדים של הביטוח הלאומי, מחלקת השיקום של הביטוח הלאומי אגף השיקום של משרד הבריאות. בגרעין המייסד של הגראז' (עמותת דרום ע"ר 580499309) חברים כ- 30 פעילים, רובם אמנים ובעלי השכלה בתחומי האמנות השונים, חלקם מתמודדים עם קשיים נפשיים.

 

הגרעין המייסד

הגרעין המייסד של העמותה ויוזמות הפרוייקט הן:


דלית שרון – מובילה ומנהלת את הגראז׳
דלית הקימה וניהלה בשיתוף את "כנפיים" מרכז תעסוקה באמנויות ותיאטרון לאנשים עם צרכים מיוחדים בשנים 2004-2012. בוגרת המחלקה לאמנות (1983 – 1978). אמנית פעילה שחיה ויוצרת בתל אביב. הציגה תערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות, אצרה תערוכות ופרסמה קטלוגים ומאמרים. הפיקה ויצרה עם ניצה גונן את הסרט "הבונקר" על האמן פנחס כהן גן (2003) מלמדת במוסדות רבים ביניהם הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון בחיפה, האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, מוזיאון ישראל בירושלים, ועוד.

 

אילנה בר
אילנה שותפה לצוות המוביל של הגראז' של עמותת דרום. למדה במדרשה לאמנות ברמת השרון (1984 – 1979), ובעלת הסמכה לטיפול בשיטת אלכסנדר ובשיטת מחשבת הגוף. אמנית פעילה שהציגה תערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות ועיצבה גם חללים ציבוריים ומסחריים.
אילנה הייתה מהמורים המרכזיים של עמותת "כנפיים" מרכז תעסוקה באמנויות ותיאטרון לאנשים עם צרכים מיוחדים.